Aktualności Lean

 

5 zasad Lean i jedna ważna cząstka - zapowiedź kongresu

 Dodano: 2017-08-12
Niektórzy łączą go z ograniczaniem zatrudnienia lub twierdzą, że związany jest ze sprzątaniem, jeszcze inni mówią, że pozwala on  zwiększyć efektywność i zmniejszyć zasoby. Jakie zasady Lean Management powinny nam przyświecać?
Przedstawmy 5 zasad Lean Management, będących bazą tej koncepcji zarządzania:

1. ciągłe doskonalenie wszystkich procesów w organizacji;

2. dostarczanie klientowi produktów (lub usług) tylko wtedy, kiedy są mu one potrzebne i zgodnie z jego zapotrzebowaniem;

3. zorganizowanie przepływu w sposób jak najbardziej płynny, z jednoczesnym umożliwieniem przepływu jednej sztuki;

4. identyfikację strumienia wartości i wszystkich czynności w tym strumieniu;

5. określenie wartości dla klienta tak, aby klient płacił tylko za te czynności/operacje, które przynoszą mu wartość dodaną.

Zasady te można wdrażać zarówno w produkcji jak i usługach. Firma która swój system zarządzania tworzy w oparciu o te zasady może zredukować stany magazynowe surowców jak i wyrobów gotowych, zmniejszyć ilość odpadów i braków produkcyjnych, ale także przyśpieszyć i uprościć proces, czy szybciej wykryć marnotrawstwa i niezgodności, i je wyeliminować.

Nie ma jednego wzorca

Wdrożenie systemu zarządzania opartego o zasady Lean Management jest zawsze uzależnione od tego z czym firma ma największy problem i nie ma jednego wzorca wdrożenia tego systemu w firmie. Zazwyczaj jednak wdrożenie zaczyna się od mapowania procesów oraz identyfikacji tych, w których zmiany w największym stopniu mogą przyczynić się do poprawy wyników organizacji.

Cały proces i punktowe uderzenia

Mapowanie pozwala zobaczyć dany proces z innej perspektywy, a co za tym idzie – pozwala na dostrzeżenie w nim marnotrawstw, których na co dzień nie dostrzegamy. Jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystuje się na początku wdrożenia koncepcji Lean Management jest tzw. 5S, czyli system, który pozwala zidentyfikować i uporządkować wszystko co jest niezbędne na stanowisku pracy do efektywnego wykonywania pracy. W koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem opartej o Lean Management jest jednak dużo więcej narzędzi i metod pozwalających na optymalizację kluczowych procesów w firmie.

Całkowita zmiana myślenia

Bardzo ważne jest to, aby przy wdrożeniu tej koncepcji zarządzania nie opierać się na poszczególnych narzędziach, tylko na zmianie sposobu myślenia o firmie, szukając zastosowania zasad Lean w swojej pracy, o zadaniach, które mamy do wykonania i o odpowiedzialności za nie. Głównym założeniem koncepcji jest traktowanie każdego w organizacji i na zewnątrz organizacji jako klienta, a także branie odpowiedzialności za skutki tego co robię, a nie za to co robię. Aby wdrożyć koncepcję zarządzania opartą o Lean Management pracownicy i ich szefowie muszą wiedzieć z czym ona się wiąże i muszą rozumieć po czym mogą poznać, że wdrożenie idzie w dobrym kierunku. Jednym z najlepszych sposobów budowania świadomości na temat tego czym ta koncepcja jest i z czym się wiąże oraz jakie są jej efekty - jest uczestnictwo w tzw. wizytach studyjnych, czyli odwiedziny w firmach, które przeszły przez transformacje Lean.

Nie ma nic bardziej przekonującego dla ludzi jak rozmowa z innymi ludźmi, którzy taką transformację przeszli i krok po kroku mogą o niej opowiedzieć. Czasami warto też wysłuchać praktyków, którzy wspomagają wdrożenie koncepcji zarządzania opartej o Lean management.

Europejski Kongres Lean

Jedną z takich okazji aby połączyć wizytę studyjną (odwiedziny w firmie, która wdrożyła Lean Management) ze spotkaniem z praktykami z różnych branż, którzy mają doświadczenia we wdrażaniu tej koncepcji zarządzania i chcą się nimi podzielić w prelekcjach jak i poprzez uczestnictwo w panelach dysusyjnych jest Europejski Kongres Lean Management, który każdego roku odbywa się we wrześniu w Katowicach, a którego organizatorem jest firma Brainstorm Group Sp zo.o.

Podczas IV Europejskiego Kongresu Lean Manufacturing w szerokim przekroju prelekcji dowiedzą się Państwo, jak stosować podstawowe zasady Lean, by wprowadzić przedsiębiorstwo na ścieżkę ciągłego doskonalenia. Program kongresu i formularz zapisów, znajdują się na dedykowanej stronie internetowej kongresu.

Zasady Lean na Europejskim Kongresie

mat. organizatora/KB
Pozostałe aktualności Lean

Śledź nas w social media Aktualności  
Praktycznie i tylko praktycznie – Lean Camp po raz XII

Już blisko 2 500 uczestników naszych konferencji wypowiedziało się na temat tego, jak możemy lepiej i efektywniej uczyć o lean i motywować do usprawnień. A my słuchamy. Dlatego też wybraliśmy drogę trudną, ale naszym zdaniem jedyną słuszną. ...

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
  Sierpień 2017  
PON WT ŚR CZW PT SOB NDZ
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
PatronujemyŚledź nas na Facebooku