Aktualności Lean

 

5 zasad Lean i jedna ważna cząstka - zapowiedź kongresu

 Dodano: 2017-08-12
Niektórzy łączą go z ograniczaniem zatrudnienia lub twierdzą, że związany jest ze sprzątaniem, jeszcze inni mówią, że pozwala on  zwiększyć efektywność i zmniejszyć zasoby. Jakie zasady Lean Management powinny nam przyświecać?
Przedstawmy 5 zasad Lean Management, będących bazą tej koncepcji zarządzania:

1. ciągłe doskonalenie wszystkich procesów w organizacji;

2. dostarczanie klientowi produktów (lub usług) tylko wtedy, kiedy są mu one potrzebne i zgodnie z jego zapotrzebowaniem;

3. zorganizowanie przepływu w sposób jak najbardziej płynny, z jednoczesnym umożliwieniem przepływu jednej sztuki;

4. identyfikację strumienia wartości i wszystkich czynności w tym strumieniu;

5. określenie wartości dla klienta tak, aby klient płacił tylko za te czynności/operacje, które przynoszą mu wartość dodaną.

Zasady te można wdrażać zarówno w produkcji jak i usługach. Firma która swój system zarządzania tworzy w oparciu o te zasady może zredukować stany magazynowe surowców jak i wyrobów gotowych, zmniejszyć ilość odpadów i braków produkcyjnych, ale także przyśpieszyć i uprościć proces, czy szybciej wykryć marnotrawstwa i niezgodności, i je wyeliminować.

Nie ma jednego wzorca

Wdrożenie systemu zarządzania opartego o zasady Lean Management jest zawsze uzależnione od tego z czym firma ma największy problem i nie ma jednego wzorca wdrożenia tego systemu w firmie. Zazwyczaj jednak wdrożenie zaczyna się od mapowania procesów oraz identyfikacji tych, w których zmiany w największym stopniu mogą przyczynić się do poprawy wyników organizacji.

Cały proces i punktowe uderzenia

Mapowanie pozwala zobaczyć dany proces z innej perspektywy, a co za tym idzie – pozwala na dostrzeżenie w nim marnotrawstw, których na co dzień nie dostrzegamy. Jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystuje się na początku wdrożenia koncepcji Lean Management jest tzw. 5S, czyli system, który pozwala zidentyfikować i uporządkować wszystko co jest niezbędne na stanowisku pracy do efektywnego wykonywania pracy. W koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem opartej o Lean Management jest jednak dużo więcej narzędzi i metod pozwalających na optymalizację kluczowych procesów w firmie.

Całkowita zmiana myślenia

Bardzo ważne jest to, aby przy wdrożeniu tej koncepcji zarządzania nie opierać się na poszczególnych narzędziach, tylko na zmianie sposobu myślenia o firmie, szukając zastosowania zasad Lean w swojej pracy, o zadaniach, które mamy do wykonania i o odpowiedzialności za nie. Głównym założeniem koncepcji jest traktowanie każdego w organizacji i na zewnątrz organizacji jako klienta, a także branie odpowiedzialności za skutki tego co robię, a nie za to co robię. Aby wdrożyć koncepcję zarządzania opartą o Lean Management pracownicy i ich szefowie muszą wiedzieć z czym ona się wiąże i muszą rozumieć po czym mogą poznać, że wdrożenie idzie w dobrym kierunku. Jednym z najlepszych sposobów budowania świadomości na temat tego czym ta koncepcja jest i z czym się wiąże oraz jakie są jej efekty - jest uczestnictwo w tzw. wizytach studyjnych, czyli odwiedziny w firmach, które przeszły przez transformacje Lean.

Nie ma nic bardziej przekonującego dla ludzi jak rozmowa z innymi ludźmi, którzy taką transformację przeszli i krok po kroku mogą o niej opowiedzieć. Czasami warto też wysłuchać praktyków, którzy wspomagają wdrożenie koncepcji zarządzania opartej o Lean management.

Europejski Kongres Lean

Jedną z takich okazji aby połączyć wizytę studyjną (odwiedziny w firmie, która wdrożyła Lean Management) ze spotkaniem z praktykami z różnych branż, którzy mają doświadczenia we wdrażaniu tej koncepcji zarządzania i chcą się nimi podzielić w prelekcjach jak i poprzez uczestnictwo w panelach dysusyjnych jest Europejski Kongres Lean Management, który każdego roku odbywa się we wrześniu w Katowicach, a którego organizatorem jest firma Brainstorm Group Sp zo.o.

Podczas IV Europejskiego Kongresu Lean Manufacturing w szerokim przekroju prelekcji dowiedzą się Państwo, jak stosować podstawowe zasady Lean, by wprowadzić przedsiębiorstwo na ścieżkę ciągłego doskonalenia. Program kongresu i formularz zapisów, znajdują się na dedykowanej stronie internetowej kongresu.

Zasady Lean na Europejskim Kongresie

mat. organizatora/KB


Pozostałe aktualności Lean

Komentarze

Śledź nas w social media Aktualności  
Zamiast dryfowania w doskonaleniu, jasny kierunek - relacja z XVIII Konferencji Lean

12-14 czerwca we Wrocławiu odbyła się XVIII Konferencja Lean Management dla Produkcji i Usług, podczas której rokrocznie uczestnicy mają okazję wysłuchać zaproszonych autorów światowych bestsellerów książek o Lean.

Polecamy
Kalendarz konferencji Lean  
  Lipiec 2018  
PON WT ŚR CZW PT SOB NDZ
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Brak wydarzeń dla tego miesiąca

PatronujemyŚledź nas na Facebooku