Aktualności Lean
Innowacyjność, ludzie, Industry 4.0, czyli relacja z konferencji Budowanie Kultury Innowacji
Dodano: 2018-05-28
W kolejnym wystąpieniu Mateusz Amroziński z firmy FANUC Polska przedstawił możliwości zastosowania robotów przemysłowych na liniach produkcyjnych. Urozmaiceniem wystąpienia były praktyczne przykłady wykorzystania robotyzacji, w tym między innymi „learning robots”, czy robotów współpracujących z człowiekiem. Prelegent, mimo nieustannie postępującego rozwoju technologicznego, wskazał na nieocenioną rolę człowieka, m.in. w projektowaniu działania robotów. Wśród najnowszych trendów w obszarze robotyzacji wymieniono robotykę kolaboracyjną. Według gościa, obawy związane z redukcją zatrudnienia podyktowaną rozwojem robotyzacji - są nieuzasadnione. Zastosowanie robotyzacji przyczynić się może bowiem do wzrostu wydajności i efektywności, wykorzystania potencjału ludzkiego oraz rozwoju całej organizacji w dalszej perspektywie.
Nowe kanony pracy
„Taki mamy standard”, czyli o tworzeniu kanonów pracy słów kilka - to temat wystąpienia kolejnego gościa - Aleksandra Dolińskiego z firmy LG Chem Energy. Prelekcja poświęcona była tematyce standaryzacji i obejmowała omówienie jej elementów, funkcji oraz najważniejszych korzyści, takich jak stabilizacja istniejących warunków, usprawnienie procesu komunikacji czy instruowania pracowników. Aleksander podkreślił, że standaryzację procesów i ich późniejsze doskonalenie powinna poprzedzić stabilizacja (nawiązując do zagadnienia SDCA „Standardize-Do-Check-Act). Prelekcję urozmaiciły praktyczne przykłady zastosowania standaryzacji w życiu codziennym.

Sławomir Hemerling-Kowalczyk, prezes zarządu Gospodarczego Instytutu Analiz Przestrzennych, zaprezentował sposób zarządzania layoutem fabryki w 3D. Logistyka, przemysł, nieruchomości, a konkretniej inwentaryzacja przestrzeni, planowanie zmian, zarządzanie powierzchnią produkcyjną - to tylko niektóre funkcjonalności zastosowania „scanningu laserowego”. Prelegent zaprezentował praktyczne wykorzystanie metody scanningu na przykładzie biura i kościoła.

Interesującym elementem wydarzenia była debata, przeprowadzona pomiędzy wystąpieniami i moderowana przez redaktora naczelnego „Production managera” - Przemysława Ozgę. Problematyką poddaną dyskusji było znalezienie odpowiedzi na pytania: co organizacje powinny zrobić w kierunku rozwoju innowacyjności, jak przyciągać innowatorów i jakich pracowników potrzebujemy obecnie w organizacjach. Odpowiedni sposób organizacji firmy, adekwatny styl zarządzania, stworzenie warunków do innowacyjności i kreatywności, odwaga i podjęcie ryzyka to niektóre z rekomendacji wymienionych przez zaproszonych do dyskusji gości. Innowatorzy to jednostki, które cenią sobie przede wszystkim możliwość zrobienia czegoś ciekawego, które lubią mieć „wpływ na coś” i mają możliwości eksperymentowania. Częstym błędem popełnianym przez organizacje jest umiejscawianie takich osób w standardowym systemie i warunkach pracy. W dobie rozwoju innowacji warto więc zadbać o pracowników, zdiagnozować kogo i z jakimi umiejętnościami potrzebujemy, a przede wszystkim dostrzec potencjał, który mamy wewnątrz naszej organizacji.

Tomasz Wrzesiewski, trener z EY Academy of Business omówił coraz bardziej popularne w Polsce - podejście/filozofię zwinną – AGILE, polegającą na dzieleniu projektów na małe części, testowaniu i wdrażaniu ich części oraz dużej swobodzie w zakresie wyboru elementu, nad którym w danym momencie pracuje zespół projektowy. Prelegent scharakteryzował projekty typu Waterfall, projekty zwinne – Agile – ich funkcjonalności, wady oraz zalety. Dalsza część prelekcji poświęcona była dyskusji nad wykorzystaniem trzeciej drogi - projektów hybrydowych, będących połączeniem zarówno zwinnego, jak i klasycznego sposobu zarządzania.
Inna perspektywa
„Innowacje w produkcji - ograniczenie czy rozwój” to kolejna prezentacja wydarzenia „Production manager meetings”. Tomasz Mamys z firmy SAGE poświęcił swoje wystąpienie odpowiedzi na pytania: czym jest innowacja, co jest największą barierą w pracy nad innowacjami i jakie czynniki przyczynić się mogą do jej wzmacniania. „Innowacja to jest zmiana, to wychodzenie ze swojej strefy komfortu; to spojrzenie z innej perspektywy; to odwaga” - podkreślił prelegent. Zdaniem gościa, największymi barierami na drodze ku innowacyjności mogą być: zbyt duże obciążenie pracowników i kadry zarządzającej bieżącymi zadaniami, brak zasobów finansowych, jak również trudności organizacyjne wewnątrz firmy. Silny lider, zespół o zróżnicowanych kompetencjach i doświadczeniu, wymiana wiedzy i budowanie sieci koalicjantów, poczucie bezpieczeństwa oraz chęć do eksperymentowania (i co ważne przyzwolenie na to eksperymentowanie) to czynniki, zdaniem prelegenta, wspierające rozwój obszarów związanych z innowacjami.
Giuseppe Ravazzolo, CEO WTCO Polska, w swoim energetycznym wystąpieniu, podkreślił, iż najnowsza technologia ma być przede wszystkim użyteczna i powinna być zintegrowana z czynnikiem ludzkim. Podczas prelekcji wskazano przede wszystkim na rozwój i dbałość o bliską współpracę miedzy klientami i dostawcami. Innowacje, zdaniem gościa, to: ludzie, kultura i system. Prelegent podkreślił jak istotnym w dążeniu do innowacyjności jest czynnik ludzki: „inteligentne fabryki potrzebują inteligentnych ludzi”. Praca zespołowa, zaangażowanie i ciężka praca oraz powrót do podstaw to zdaniem Giuseppe klucz do sukcesu na drodze do doskonałości i rozwoju organizacji.

Firma IPO SYSTEM i Grzegorz Skowronek, dyrektor handlowy zaprezentował praktyczne wykorzystanie innowacji. System produkcyjny IPOsystem jest pierwszym na świecie systemem Inteligentnej Fabryki (Smart Factory), wykorzystującym algorytmy wąskiej, sztucznej inteligencji.
Planowanie produkcji i zarządzanie zasobami w systemie odbywa się nie poprzez harmonogramowanie produkcji, ale poprzez inteligentny mechanizm decyzyjny, czyniąc z IPOsystem jednym z pierwszych systemów klasy ADS (ang. Autonomous Decision System, pol. Autonomiczne Systemy Decyzyjne).
Jednominutowe zarządzanie
„System 5 kroków jednominutowego zarządzania w praktyce” to kolejna, ciekawa prelekcja wydarzenia. Dawid Jaworski z firmy BTI GUMKOWSKI zaprezentował, inspirując się pozycją literaturową dr. K. Blancharda i S. Johnsona „Jednominutowy menedżer”, swój sposób na zwiększenie wydajności i zarazem usprawnienie procesów produkcyjnych. Identyfikacja wąskich gardeł, pomiar i określenie stanu bieżącego, praca nad zaangażowaniem pracowników, analiza i opracowanie strategii na przyszłość to najważniejsze etapy podjęte przez gościa celem optymalizacji.
Grzegorz Bator z firmy ASPOL oraz Piotr Bogucki z Lean Technology Poland, zaprezentowali praktyczne zastosowanie inteligentnych manipulatorów przemysłowych.
Kolejne wystąpienie poświęcone było sposobom finansowania innowacji. W czasie prezentacji, Jacek Zimoch, starszy menedżer Zespołu Innowacji i B+R, Dotacji i Ulg z firmy PwC, przedstawił dostępne źródła finansowania projektów innowacyjnych, ale również wskazał instrumenty, które będą dostępne w dłuższym okresie dla wszystkich przedsiębiorców, w tym między innymi: dotacje, Specjalne Strefy Ekonomiczne, ulga badawczo-rozwojowa, system wynagradzania pracowników twórczych (copyrights) czy Innovation Box.
Ostatnim wystąpieniem spotkania była prelekcja Marka Wzorka, współzałożyciela/CEO firmy ecoCoach. „Najważniejszą, najtrwalszą, najdłużej działającą innowacją w firmie jest: innowacja w zarządzaniu” - prelegent zainspirowany opracowaniem literaturowym: „Pracować inaczej” Frederica Laloux’a, przedstawił zalety działania turkusowych organizacji.
Innowacja połączona z ciągłym doskonaleniem, a w tle wyzwania związane ze zmianą procesów i zaangażowania w nie pracowników są tematami, które menadżerów produkcji skupiają i prowokują do przemyśleń. „Production manager meetings” wkrótce w kolejnych lokalizacjach.
Pozostałe aktualności Lean
-
Systemy sugestii rozbijane przez systemy motywacyjne - relacja
6 grudnia odbyło się w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu VIII Spotkanie Klubu Lean Exchange Club. Tym razem tematem przewodnim było działanie systemów sugestii. Siedemdziesięciu uczestników spotkania rozpracowywało działanie programów Kaizen, tak często przecież ciężkich do utrzymania przez lata na wysokim poziomie.
-
Wieloletnia strategia w czasach zwinności – relacja XVI Kongres Kaizen
Czy tworzenie wieloletniej strategii w czasach dużo szybszych zmian oraz stosowania zwinnych metodyk, ma jeszcze sens? To jedno z pytań, na które szukali odpowiedzi uczestnicy i paneliści XVI Europejskiego Kongresu Kaizen. Wydarzenie, które miało miejsce we Wrocławiu 27-29 listopada i zaskoczyło rozwinięciem formuły warsztatowo dyskusyjnej.
-
Automatyzacja, technologia czy rozwój ludzi? - relacja z konferencji Strategia Lean
19.11.2019r. w Warszawie odbyła się piąta już edycja konferencji Strategia Lean. 465 uczestników miało okazję wysłuchać kilkunastu praktyków i pasjonatów LEAN, dzielących się doświadczeniem nabytym podczas swoich zmagań z transformacją na drodze do rozwoju firmy. Dodatkowo swoją obecnością konferencję uświetnili goście specjalni: Michał Sadowski (prezes Brand24) i Łukasz Kruczek (trener reprezenta ...
Technologie wspierające Lean
PARTNERZY SEKCJI:

Komentarze
6 grudnia odbyło się w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu VIII Spotkanie Klubu Lean Exchange Club. Tym razem tematem przewodnim było działanie systemów sugestii. Siedemdziesięciu uczestników spotkania rozpracowywało działanie programów Kaizen, tak ...
Czy tworzenie wieloletniej strategii w czasach dużo szybszych zmian oraz stosowania zwinnych metodyk, ma jeszcze sens? To jedno z pytań, na które szukali odpowiedzi uczestnicy i paneliści XVI Europejskiego Kongresu Kaizen. Wydarzenie, które mia ...