Aktualności Lean
Lean na barkach jednej osoby - relacja z Lean Trendy
Dodano: 2019-10-12
Czasem, w drodze do celu, zjedź na boczny tor
O tym, jak wyznaczać cele, konsekwentnie je realizować i co robić, gdy spada motywacja, mówił Marcin Konieczny, obecny Mistrz Świata Ironman w kategorii M-49. Zwraca uwagę na to, że wszystko musi być przećwiczone dziesięć tysięcy razy, nawet zmiana dętki - tak, by zawsze trwała tyle samo czasu, dwie minuty. Kiedy w drodze do głównego celu dopada nas spadek motywacji, sprawdzajmy cele pośrednie, a nawet zmieniajmy nieco kierunek - przykładowo prelegent w konsultacji ze swoim trenerem, zrezygnował na jakiś czas z triathlonu, a obrał cele startując tymczasowo w maratonach.

Maciej Pieńkowski pokazał jak zastosowano Lean w MRO, czyli branży serwisowo - remontowej. Collins Aerospace naprawy i remonty przeprowadza w branży lotniczej. Firma w doskonaleniu procesów kierowała się pięcioma krokami nakreślonymi przed laty przez Womacka i Johnesa, a także wykorzystując PDCA. Tylko jak zdefiniować strumień przy tak dużej różnorodności? - pytał prelegent. Otóż wprowadzono specjalne "bramki" w procesie, aktywujące kolejne jego etapy. Ważnym zagadnieniem jest też Takt Capability, czyli wiedza o tym, jaką ilość pracowników i zasobów potrzebujemy przy zmiennym zapotrzebowaniu na poszczególne usługi. To wymaga elastyczności i równomiernego wzrostu kompetencji załogi wykonującej różne typy zleceń.
Motywacja widziana oczami zarządzających
Następnie mikrofon przejął Piotr Walentynowicz z Uniwersytetu Gdańskiego, który pokazał ostatnie wyniki prowadzonego badania na temat "Motywowania pracowników do działań doskonalących". Jest to badanie pokazujące istotne czynniki widziane z perspektywy koordynatorów i menedżerów. Obecnie trwa druga część badania, w której zbierane są dane, pokazujące również głos samych pracowników. Czy będą to pieniądze? A może wyprzedzą je takie czynniki, jak atmosfera pracy, warunki w zakładzie, postawa zarządzających i informowanie o wynikach firmy - jak wyszło to w badaniu z udziałem zarządzających.

Jak przełamać opór oraz jak dojść do fabryki marzeń
Kolejne dwa wystąpienia należały do dwóch Krzysztofów. Krzysztof Dobrowolski z Fundacji Lean Education pokazał, w jaki sposób zmniejszyć pewne zawahanie pojedynczych jednostek, które wycofują się widząc nadchodzące zmiany. By nieco łatwiej wyszły z roli obserwatora, potrzebujemy kogoś, do kogo mają zaufanie i kogo będą mogli naśladować, a tym samym stać się zwolennikami wprowadzanej zmiany.

Zaraz potem Krzysztof Ostrowski z Luxon LED pokazał, jakie czynniki doprowadziły firmę założoną przez trzech studentów do tzw. „Fabryki marzeń" - nowej lokalizacji firmy, w której pracuje obecnie około 100 osob. W ich przypadku zaczęło się od udziału w konferencjach i poznawania osób, które już stosują te narzędzia przez wiele lat. Jak mówił prelegent, skorzystano też z pomocy konsultantów, bo przynosi to szybki transfer potrzebnej wiedzy. Wszyscy w firmie na początku działań zostali uświadomieni, że ten "projekt Lean trwa od teraz (czyli 2017 roku) do... zawsze". Zdefiniowany został też kodeks wartości i antywartości. Na wielu szczeblach firmy wykorzystano również szereg narzędzi Lean oraz automatyzacji i uproszczeń, wielokrotnie korzystając z bezpłatnych narzędzi informatycznych.
Gdy w zakładzie jest tylko jeden leanowiec
Joanna Czerska z LeanQ Team rozprawiała się z mitami Lean, włącznie z tym, że Lean to produkcja, usprawnienia, niższe koszty, albo leanowcy, którzy wdrażają go w firmie. Jaki mamy efekt takiego podejścia? Mamy leanowca, najbardziej sfrustrowanego człowieka w organizacji, na którego zrzucane są zadania optymalizacji, monitorowania, a nawet odpowiadania za osiąganie wyznaczonych KPI. Są to jednak zadania, które powinny być w zakresie odpowiedzialności menadżerów różnych działów i szczebli, a nie pozostające na barkach jednej osoby. Kiedy całe doskonalenie będzie wrzucone na jednego człowieka, to będzie to jedynie wydmuszka, a nie firma dążąca do doskonałości. Jednocześnie prelegentka pytała o pracujących w organizacji ludzi. Czy kiedy podejdziesz do każdego z pracowników i spytasz go, "po co jest u nas w firmie?", będzie w stanie nam odpowiedzieć? Jeśli nie, raczej nie ma też co liczyć, że zaangażuje się w pełni w nasze działania.

Miłosz Wonorski rozsadził swoim temperamentem scenę, a w swojej prelekcji próbował wysadzić także nieudane transformacje. Jak się podnieść po takiej porażce? Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to „Idź i zobacz". Ale tam czekają na nas pułapki - ukryte problemy i strach. Strach przed krytyką, a także przed tym, że będzie trzeba się zaangażować. Jednak, widząc to musimy powracać uparcie do PDCA, małymi krokami rozwiązywać problemy, przynosić codziennie informacje (na spotkaniach przy tablicy) i standaryzować. Następnie, w drodze do zbudowania kultury utrwalać i utrzymywać - zwłaszcza w momencie, gdy „nowe przestaje być nowe" i ponownie zauważany spadek zaangażowania.

Six Sigma i nieznane podejście Toyoty
Ostatnią część rozpoczął Jakub Olewniak z firm Flex, który zaznajomił uczestników z tematem Design for Six Sigma. Używamy tej metody w momencie, gdy DMAIC osiągnął w procesie lub produkcie limit poprawy, a także przy projektowaniu nowych produktów i procesów. Dzięki DFSS i narzędzia Design of Experiment jesteśmy w ten sposób w stanie przeanalizować oraz przetestować parametry produkcji, odporności i odchyłek, nie niszcząc setek rzeczywistych elementów. Korzystając z DFSS, przechodzimy nieco inne fazy niż w podstawowej ścieżce Six Sigmy. Są to Definicja, Identyfikacja, Design, Optymalizacja i Weryfikacja.

Maciej Kanert tłumacz i badacz metod zarządzania używanych w Japonii, przedstawił nam temat Jikotei kanketsu - który w Europie jest mało znany, a w Japonii mocno rozpowszechniony, propagowany nawet wśród licealistów. Jest elementem, podnoszącym motywację, poprzez świadomość, że ja jako pracownik przekazuję do kolejnego procesu dobry element. Jikotei kanketsu realizuje się w ośmiu krokach opartych o PDCA - określenie celów długoterminowych, uwspólnienie, ułożenie standardu, wyraźne określenie kryteriów zatwierdzana kroków, określenie elementów niezbędnych do realizacji, realizacja oraz przekazanie rozwiązań dla wspólnego użytku. W Toyocie są to działania To równoległe z kaizen. To filar świadomego działania pielęgnujący zasadę jakości wbudowanej w proces.

Kolejna konferencja za rok, natomiast wcześniej, lecz w tym przypadku, już tylko dla członków Stowarzyszenia Lean Management Polska, spotkania benchmarkingowe, podczas których kontynuowana jest wymiana wiedzy, rozważania o użyciu poszczególnych metodyk i szukanie sposobów pracy zakrytych dla reszty świata za japońskimi znakami kanji.
Pozostałe aktualności Lean
-
Stowarzyszenie SPIN zaprasza na XI Otwartą Konferencję: Lean: Zdalna Transformacja
Ubiegły rok był dla nas wszystkim czymś „nowym”, a to „nowe” – niesie za sobą możliwości – pozwólmy się zainspirować dokonaniami innych, które zostały wdrożone w środowisku zdalnym!
-
Lean w pracy zdalnej i wirtualne spotkania, też mają szansę działać - relacja Lean Summit
24 listopada „spotkaliśmy się” w sieci na konferencji Lean Summit, Poniżej nietypowa relacja, raczej zestaw myśli, nie cytatów, które zapisane zostały po tej konferencji. Wśród ciekawych punktów spotkania, organizatorzy przygotowali m.in. case study wdrożenia spotkań operacyjnych odbywających się online oraz power-speech. Vital Heynena – trenera reprezentacji Polski w siatkówce. ...
-
Zbliża się Zdrowy Gen Transformacji - przyjdź koniecznie
Zbliża się Zdrowy Gen Trasformacji - wydarzenie, na którym poznasz jak połączyć najnowszą technologię dedykowaną dla produkcji z codziennymi działaniami doskonalącymi. Spotykamy się już 1 i 2 grudnia.
Technologie wspierające Lean
PARTNERZY SEKCJI:

Komentarze
Ubiegły rok był dla nas wszystkim czymś „nowym”, a to „nowe” – niesie za sobą możliwości – pozwólmy się zainspirować dokonaniami innych, które zostały wdrożone w środowisku zdalnym!
24 listopada „spotkaliśmy się” w sieci na konferencji Lean Summit, Poniżej nietypowa relacja, raczej zestaw myśli, nie cytatów, które zapisane zostały po tej konferencji. Wśród ciekawych punktów spotkania, organizatorzy przygotowali m.in. case study ...
- » Zbliża się Zdrowy Gen Transformacji - przyjdź koniecznie
- » Zbuduj ponadprzeciętną zdolność do adaptacji! - zapowiedź Lean Summit
- » Przyszłość Lean, to zwinność i nowy rodzaj przywództwa - relacja
- » Mamy smartfony i roboty, a do planowania produkcji używamy… arkusza kalkulacyjnego – relacja z konferencji Fabryka Przyszłości
- » Starać się przewidzieć przyszłość – migawki z Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach