Aktualności Lean
Vive la révolution! Czy rewolucja Lean już się zaczęła? – relacja z IX Konferencji SPIN
Dodano: 2020-03-02

Przy takim układzie, informacje od klienta kierowane w dół piramidy przechodzą długą drogę do pracowników operacyjnych, którzy tak naprawdę tworzą wartość dodaną dla klienta. Powoduje to brak elastyczności w firmie oraz całą masę innych problemów.
Zamiast tego powinniśmy odwrócić piramidę. Niech pracownicy liniowi będą przy kliencie, a menadżerowie niższego i wyższego szczebla wspierają ich przy tworzeniu wartości dodanej. Takie odwrócenie piramidy hierarchii przedstawia poniższy rysunek:

Misja, wizja, wartości w firmie – od czego zacząć
Michał Urbaniak, Dyrektor ds. Obsługi Pacjenta w PZU Zdrowie, w swoim wystąpieniu zaprezentował nam jak w PZU Zdrowie udało się stworzyć misję, wizję i określić najważniejsze wartości, którymi będą się kierować. Sekretem zebrania propozycji wartości, sposobów postrzegania firmy i utrwalenia spójnych dla wszystkich wizji, były warsztaty, w których uczestniczyło najwyższe kierownictwo wszystkich działów i partnerów. Kolejnym etapem było skuteczne przekazanie ustaleń z warsztatów do każdego pracownika. Żeby to uczynić, zorganizowano spotkania informacyjne w małych zespołach trwające od 1 do 1,5 godziny. Dodatkowo zastosowano narzędzia wizualizacji, takie jak tablice lub kubki firmowe, na których znajdowała się wizja i najważniejsze wartości.
Całość przeprowadzonych działań miała znaczący wpływ polepszenie się wskaźników znajomości wartości i wizji przez wszystkich pracowników.

„Przyjdzie robot, stracisz pracę”
W trzecim wystąpieniu tego dnia, Maciej Tyburczy z Progress Vision przybliżył nam obawy pracowników dotyczące robotyzacji w firmach. Jak każda zmiana, czy to wprowadzanie narzędzi Lean, czy RPA - może negatywnie wpłynąć na pracowników. Do największych obaw należy strata pracy i zastąpienie nas robotami. Na szczęście rzeczywistość nie pisze takich czarnych scenariuszy.
Jak mogliśmy zauważyć na przytoczonych przykładach, roboty nie zastąpią nas w każdej pracy. Zawody, gdzie liczą się relacje międzyludzkie i emocje nie są „zagrożone”. Natomiast dzięki robotyzacji powstaną nowe stanowiska i specjalizacje związane choćby z ich obsługą i serwisem.

Wywołani do Tablicy
Po przerwie kawowej na scenie pojawił się Wojciech Josek (Experts4Business) z prezentacją pt. „Tablice Hoshin. Kierunek wdrażania strategii”. Omówił on dość szczegółowo ewolucję jak i potrzebę korzystania z tablic do zarządzania codziennymi zadaniami. W prezentowanym wdrożeniu każdy zespół posiadał tablicę, którą tworzył samodzielnie umieszczając na niej kluczowe informacje dotyczące realizacji zadań i inicjatyw. Dzięki zastosowaniu tablic w górę piramidy zarządzania, problemy pracowników niższego szczebla, które wymagają interwencji kierownictwa są szybciej ujawniane i rozwiązywane.

Przyjaźń ze wskaźnikiem ROI
Kolejnym wystąpieniem była prezentacja Tomasza Owsiaka z Jacobs, pt. „ROI ŚMOI – czy finanse są dla Leanowców?”, z której mogliśmy się dowiedzieć, że finanse to jeden z powodów, dla którego projekty Lean się nie udają. Jest tak, ponieważ przy wdrażaniu nie zawsze myślimy o tym jak to wdrożenie odbije się na finansach. Na przykładach nieudanych inwestycji oraz swoich wieloletnich doświadczeniach prelegent namawiał, żeby przyjąć perspektywę finansową i zaprzyjaźnić się ze wskaźnikiem zwrotu z inwestycji ROI.

Budowanie kultury firmy
Przed przerwą obiadową mogliśmy wysłuchać jeszcze jednego wystąpienia. Lucyna Mach z Eltel Networks w prezentacji „Rozwijaj ludzi, by stali się mistrzami swojego rzemiosła”, zachęcała do dość kontrowersyjnego podejścia, żeby najpierw zbudować kulturę firmy, a dopiero później zatrudniać pracowników, którzy będą do niej pasować. Dodatkowo mogliśmy posłuchać o technikach opanowania umiejętności i rozwijaniu pracowników.

Biuro Zarządzania Projektem
„Ewolucja głupcze! Krótka historia o drodze do świadomego PMO” – to tytuł kolejnego wystąpienia na konferencji. Jego autorem był Karol Czapik z Efekt PMO. W swojej prezentacji skupił się na opisaniu problemów z wdrażaniem projektów w dużych firmach, gdzie jest ich ogromna ilość i nie zawsze można nadążyć nad zmianami jakie zachodzą w tych projektach. Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji powołać nowy dział w firmie. Stworzony specjalnie do celów zarządzania projektami i mający w swoich szeregach doświadczonych projekt menadżerów może być nieocenioną pomocą przy wdrażaniu nowych rozwiązań.

Wielkie sukcesy i spektakularne porażki
Kolejnym elementem konferencji był panel dyskusyjny, w którym wzięli udział: Anna Strojny-Madej, Monika Bednarska-Łupińska, Andrzej Krótki, Marcin Zieliński oraz jako moderator - Andrzej Kinastowski. Tematem dyskusji były porażki we wdrożeniach.
Temat bardzo ciekawy, ponieważ zwykle słyszymy o sukcesach, a bardzo rzadko o porażkach, a przecież jeśli się uczyć, to tylko na tych drugich.

Uczestnicy wraz ze wsparciem publiczności opowiadali o różnych niepowodzeniach oraz jak można ich uniknąć. Dowiedzieliśmy się m.in. żeby przed wdrożeniem zrobić dobre rozpoznanie firmy, żeby nie kopiować rozwiązań 1:1 z innych firm/działów, oraz aby nie gasić zapału ludzi, nawet jeśli zaplanowane działanie nie wychodzi.
Wstrząśnięty, nie zmieszany
Kolejne wystąpienie należało do Klaudii Szendzielarz z Euroclear, z tematem „Współtworzenie dopasowanych do celu rozwiązań – koktajl Lean, Agile, Design Thinking”. Zaproponowała nam wybranie odpowiednich narzędzi do danych sytuacji, tak jak robi się to w firmie Euroclear. Ponieważ nie zawsze można stosować tylko jednej metodologii w zależności od problemu, tu z powodzeniem wykorzystywane są narzędzia z trzech systemów: Lean, Agile oraz Design Thinking.

Bądź jak piłeczka golfowa
W ostatnim wystąpieniu Andrzej Krótki, po rozruszaniu uczestników małymi ćwiczeniami, przystąpił do prezentacji, w której każdy mógł odpowiedzieć na pytanie czy jest dobrym menadżerem i/lub czy się na niego nadaje. Dodatkowo zwrócił uwagę na codzienne wyzwania jakie czekają na menadżerów, gdzie to właśnie oni stoją na pierwszej linii przy rozwiązywaniu problemów i gaszeniu pożarów. W swoim wystąpieniu porównał on menadżera do piłeczki golfowej, która mimo wielu wgnieceń i zagłębień, jest twarda i może długo lecieć.

Do zobaczenia wkrótce
Dobrze zorganizowany, wypełniony merytoryczną treścią – tak w paru słowach posumowałbym dzień drugi IX konferencji SPIN. Organizatorzy nie zapomnieli nawet o tłustym czwartku, który wypadał w ten dzień, częstując uczestników pysznymi pączkami. W trakcie całego spotkania można było odczuć, że konferencja jest zorganizowana przez ludzi z pasją do Lean dla wszystkich, którzy chcą się w tym kierunku rozwijać.
Pozostałe aktualności Lean
-
Biuro bez papieru - bezpłatna konferencja on-line
Już 25 lutego 2021 odbędzie się konferencja on-line Workflow Trends – biuro bez papierów, dotycząca metod i rozwiązań przyspieszających procesowanie dokumentów oraz przepływ informacji w firmie.
-
Stowarzyszenie SPIN zaprasza na XI Otwartą Konferencję: Lean: Zdalna Transformacja
Ubiegły rok był dla nas wszystkim czymś „nowym”, a to „nowe” – niesie za sobą możliwości – pozwólmy się zainspirować dokonaniami innych, które zostały wdrożone w środowisku zdalnym!
-
Lean w pracy zdalnej i wirtualne spotkania, też mają szansę działać - relacja Lean Summit
24 listopada „spotkaliśmy się” w sieci na konferencji Lean Summit, Poniżej nietypowa relacja, raczej zestaw myśli, nie cytatów, które zapisane zostały po tej konferencji. Wśród ciekawych punktów spotkania, organizatorzy przygotowali m.in. case study wdrożenia spotkań operacyjnych odbywających się online oraz power-speech. Vital Heynena – trenera reprezentacji Polski w siatkówce. ...
Technologie wspierające Lean
PARTNERZY SEKCJI:

Komentarze
Już 25 lutego 2021 odbędzie się konferencja on-line Workflow Trends – biuro bez papierów, dotycząca metod i rozwiązań przyspieszających procesowanie dokumentów oraz przepływ informacji w firmie.
Ubiegły rok był dla nas wszystkim czymś „nowym”, a to „nowe” – niesie za sobą możliwości – pozwólmy się zainspirować dokonaniami innych, które zostały wdrożone w środowisku zdalnym!
- » Lean w pracy zdalnej i wirtualne spotkania, też mają szansę działać - relacja Lean Summit
- » Zbliża się Zdrowy Gen Transformacji - przyjdź koniecznie
- » Zbuduj ponadprzeciętną zdolność do adaptacji! - zapowiedź Lean Summit
- » Przyszłość Lean, to zwinność i nowy rodzaj przywództwa - relacja
- » Mamy smartfony i roboty, a do planowania produkcji używamy… arkusza kalkulacyjnego – relacja z konferencji Fabryka Przyszłości
- 29.03.2021 Szkolenie online: Six Sigma White Belt
- 20.04.2021 Lean Lider Online
- 11.05.2021 Szkolenie online: Six Sigma Green Belt, ed.4